Bilgisayarları Donanımsal ve Yazılımsal Hız canavarına Cevirme 7 Yolda


Yıl 2020 oldu fakat hala bilgisayarı donanımsal ve yazılımsal hızlandırma yollarını arıyoruz. Eğer bilgisayarınız eskidiyse onu bir performans canavarına dönüştüremeyebilirsiniz fakat tekrar canlandırabilirsiniz.
Bilgisayarları Donanımsal ve Yazılımsal Hız canavarına Cevirme 7 Yolda

1-) Format Atmak

En küçük problemde format at cümlesini duyduğunuzdan hiç şüphemiz yok fakat listede anlatılacakların yarısından fazlası bilgisayar temizliği ile alakalı. Format atarak tüm gereksiz dosyalarla birlikte kullanmadığınız uygulamaları sileceğinizden gözle görülür bir performans artışı yaşayacaksınız. Ayrıca eğer oyun düşkünü değilseniz Deepin OS işletim sistemini kurabilirsiniz. Linux dağıtımı olan bu sistem az kaynak kullandığı için oldukça performanslıdır.

2-)Gereksiz klasörleri temizleyin

Bilgisayarinizdaki tek gereksiz klasörler çöp kutusunda bulunmaz. Geçici dosyalar ve sildiginiz halde silinmeyen bir sürü dosya hala depolama alanini mesgul etmektedir.

Depolama alani doldukça bilgisayar yavaslamaya(ayrıca donma ve kasma) baslar.
Gereksiz dosyalar %15 ile bilgisayarınızı temizleyebilir temizleme aşaması ise şöyledir;

* TEMP: Türkçesi geçici olan bu alani temizlemek için Win + r (çalıştır) tuslarina tiklayin. Gelen ekrana "temp" yazin. Karsiniza isimleri saçma binlerce dosya çikacaktir. Topluca seçin(ctrl + a) ve silin. Çikacak uyari butonlari çalistirdiginiz programlari temsil etmektedir. Onlari "atla" butonuna tiklayarak es geçin veya iptal edip tüm uygulamaları kapatıp tekrar deneyin.


* %TEMP%: Yukaridaki klasör ile ayni sekilde dosyaya gitmek için Win + r tuslarina tiklamanizin ardindan %temp% yazmaniz yeterlidir. Ayni sekilde tüm dosyalari seçerek temizleyin. Genellikle çok yüksek boyutlu dosyalar burada birikeceginden uzun süredir format atmadiysaniz büyük bir disk alani kazanmis olacaksiniz.

* PREFETCH: Windows, bilgisayarinizda sik kullandiginiz programlari kayit eder. Bu kayit edilen programlarin listesi "prefetch" dosyasinda tutulur. Bu dosyayi temizlemek sık kullandiginiz programlarin yavas açilmasina sebep olabilir fakat siz yine de alan kazanmak istiyorsaniz su adimlari izleyin; Win + r tuslarina tiklayarak çalistir ekranina erisin. Bu ekrana "prefetch" yazin ve karsiniza çikan tüm klasörleri temizleyin. 
 

3-) Sorunun kaynağını bulun

Windows işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız hiç kullanmadığınız bir uygulama arka planda çalışarak tüm kaynağı tüketiyor olabilir. Bunlardan en sık görüleni ise şu şekilde:

  • Hızlı Getir: Eğer SSD disk kullanmıyorsanız hızlı getir diskinizi tamamen meşgul edebilir. Bu sorunu engellemek için sırasıyla; hizmetler -> hızlı getirme (SysMain olarak gözükebilir) -> devre dışı bırak.

Bunun yanı sıra Windows ile otomatik olarak gelen Windows Defender ciddi ölçüde bilgisayarı yavaşlatmaktadır. Antivirüsü devre dışı bırakarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Fakat bu yapacağınız işlemin bilgisayarınızı virüslere karşı açık hedef haline getireceğini unutmayın. Arada bir açarak tam tarama yapabilirsiniz.(önermiyoruz)

4-) Crack kullanmayın

İlk okumanızda bilgisayar hızlandırma yolları ile ne alakası var diye düşünüyor olabilirsiniz. Orijinal olarak indirilmemiş çoğu içerik virüs içermektedir. Bu virüsler sadece kişisel bilgileri ele geçirmek ile kalmaz; bilgisayarın kaynaklarını(epostalarınız, şifreleriniz, kart bilgilerinizde dahil) kullanabilir.

Crack denince akla her ne kadar uygulamalar gelse de kullandığınız işletim sisteminin de orijinal olması şarttır. Aksi halde performans sorunları ve güvenlik açıkları gibi sorunlarla uğraşabilirsiniz. Ayrıca Windows sürümünüzü güncel tutmanız son derece önemlidir.

5-) Bilgisayarı temizleyin

Özellikle laptop kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorun hava çıkışının toz ile kaplanmasıdır. Fan dışarıya hava veremediği için bilgisayarın içerisi ısıyı içeriye yayar parçaların tam güçte çalışmasını engeller. Bunun çözümü ise çok basit.

Laptop kullanıcıları için: Bilgisayarınızı açarak hava çıkış noktalarını güzelce temizleyin. Bunun ardından saç kurutma makinesinin soğuk ayarıyla uzaktan kontrollü bir şekilde hava tutarak içeride kalan tozlardan kurtulun.

Masaüstü kullanıcıları için: Tozlanan parçaların üstünü nazik bir şekilde silin ve saç kurutma makinesinin yardımıyla fanları temizleyin.

Küçük bir not: Genellikle PSU altındaki alan çok ciddi bir şekilde toz tutmaktadır.

6-) Bilgisayar ayarlarını performansa odaklı ayarlayın.

1) Bilgisayarınızın arama kısmına "Gelişmiş Sistem Ayarlarını Görüntüle" yazıp açıyoruz.

1. Gelişmiş > Giriyoruz Ve Performans > Kısmındaki Ayarlar Kısmına Tıklıyoruz..

2. Performans İçin Bire Bir Aynı Ayarları Uygulayın.

 

7-) Baslangiç uygulamalarini kapatin


Indirdiginiz çogu uygulama otomatik olarak baslangiçta açilacak olarak kendini Windows'a tanitir. Bu bilgisayarinizin açilmasini geciktirecegi gibi arka planda kapatilmayan uygulamalarin kaynak yemesine de sebep olacaktir. Sik kullanmadiginiz uygulamalar Windows açilisinda karsiniza geliyorsa bunlari kapatmak için asagidaki adimlari uygulayabilirsiniz.
1. Görev yöneticisini açin,
2. Baslangiç sekmesine gelin,
3. Kullanmadiginiz ve baslangiçta açilan uygulamalari kapatin (sistem uygulamalarini kapatmayin).

 

Küçük Bir Not: Laptop kullanıyorsanız mutlaka güç ayarlarından "Yüksek Performans" ayarını seçin ve şarz'a takılı kullanmasınız ise yüksek fps almanızı olanak sağlar. Bu özellik pil sürenizi kısaltarak bilgisayar parçalarını tam güç'te kullanmanızı sağlayac ve oyunlarda yüksek grafik ayarlarını almaya başlıcaksınız.

Bilgisayar hızlandırma yolları: Bonus

Eğer bilgisayarınız yeniyse (1 – 2 yıllık) ve kasıyorsa sorunu dışarıda aramak gerekmez. Yeterli temizliği yaptığınız halde istediğiniz performansı elde edemiyorsanız yazılım hatasıyla karşılaşmış olmanız büyük bir olasılık. CCleaner tarzı uygulamalar aracılığı ile kolayca kayıt dosyası hatalarını onarabilir, gereksiz dosyaları temizleyebilir ve kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz.

Eğer performans probleminizi son güncelleme sonrası yaşadıysanız bilgisayarınızı önceki yedeğe geri döndürerek sorununuzu çözebilirsiniz. Geri yükleme noktası oluşturmanız bu gibi durumlarda çok önemlidir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz