bayram için Meteoroloji'den hava durumu açıklaması


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden bayram için hava durumu açıklaması geldi. Meteoroloji bayramda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında olacağının tahmin edildiğini duyurdu.
bayram için Meteoroloji'den hava durumu açıklaması

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yurdun geçen hafta Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altında kalmış olduğu hatırlatıldı. Sıcak hava dalgası nedeniyle bilhassa cenup ve batı bölgelerinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin 10 ila 13 aşama üzerinde seyrettiği ve uzun yıllar sonra Mayıs ayı en yüksek sıcaklık rekorlarının kırıldığı belirtilerek,

Sıcaklık rekoru kıran illerimiz ve ölçülen sıcaklıklar

  • Eskişehir’de 35.3,
  • Konya 35.0, Muğla 39.4,
  • Manisa 40.6, Aydın 42.6,
  • Denizli 39.1, Uşak 34.5,
  • Afyonkarahisar 33.9,
  • Isparta ve Burdur 35.4 ve
  • Antalya'da 43.0

olarak kaydedilmiştir denildi.

YAĞIŞLI VE SERİN HAVA GELİYOR:

Sıcak hava dalgasının yarından itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak etkisini kaybetmesinin beklendiği bildirilerek, "Yarın (21 Mayıs 2020 Perşembe) ülkemizin kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemlerin etkisine gireceği, Cuma ve Cumartesi günleri ile Ramazan Bayramı süresince hava sıcaklıklarının yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde hissedilir derecede (10-15 derece) olmak suretiyle yurt genelinde azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor" ifadelerine yer verildi.

KARADENİZ'DE KUVVETLİ YAĞIŞ

Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemin; yarın Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde mahalli olarak gök gürültülü sağanak yağışlara niçin olması beklendiği kaydedilerek, "Yağışlı sistemin 22 Mayıs Cuma günü Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz bölgesi ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara niçin olması beklenmektedir. Meydana gelmesi beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Karadeniz bölgesinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hafta sonu ve Ramazan Bayramı süresince da yağışların yurdumuzun bilhassa doğu bölgelerinde Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor" denildi.

RÜZGAR DURUMU:

Rüzgârın ise yarın İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde, Cuma günü ise İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu bölgesinde güneybatı yönünden (lodos) kuvvetli ve ara sıra kısa süreli fırtına gibi eseceğinin tahmin edilmiş olduğu vurgulandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz