Bakan Koca ölüm sayısı yüksek olan il'leri açıklamıştı! Gümüşhane'de büyük panik


Türkiye’de koronavirüs olay sayısına bakılırsa vefat oranının en yüksek olduğu açıklanan Gümüşhane’de vatandaşlar, maske ve toplumsal mesafe kurallarına daha çok uymaya başladı.
Bakan Koca ölüm sayısı yüksek olan il'leri açıklamıştı! Gümüşhane'de büyük panik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının peşinden yaptığı açıklamada vaka sayısına gore vefat oranının en yüksek ilin Gümüşhane bulunduğunu açıkladı. Gümüşhaneliler, açıklanan bu istatistik bilginin ardından maske ve sosyal mesafe kurallarına daha çok riayet ettiği gözlendi. Kentte vatandaşlar, cadde ve sokaklarda koronavirüs tedbirlerine uyuyor, maskelerini takarak sosyal mesafeye dikkat ediyor. Caddelerde güvenlik güçleri, resmi araçlardan devamlı maske ve sosyal mesafe anonsu yapıyor, cami hoparlörlerinden de günün belirli saatlerinde ikazlar art arda geliyor.

‘HERKES ÇOK TEDİRGİN’

Sokakların fazlaca kalabalık bulunduğunu ifade eden Mehmet Ali Demet, “Genel olarak vatandaşlar kurallara uyuyor. Vaka sayısı azdı. Kurallara uymayan da oluyor. Herkesin kurallara uyması lazım. Bu artışın nedeni de insanoğlu rehavete tutulmuş olabilir. Gurbetçiler de gelmeye başladı, onlar da bulaştırmış olabilir” dedi.

Vatandaşların genel olarak kurallara uyduğunu belirten Mustafa Ünlü de “Allah’ın verdiği canı sadece Allah alır. Son zamanlarda il dışından fazlaca gelen oldu. Bu zamana kadar Gümüşhane’de oldukça vaka olmamıştı” diye konuştu.

"ÇOK CİDDİ BİR HASTALIK"

İl dışından gelen kişilerin olay sayısında artışına niçin olduğunu iddia eden Cemil Ülker, “Herkesin kurallara uyması lazım. Bu koronavirüs oldukca ciddi bir hastalık. Şu maskeyi takmak oldukca basit değil, ancak her insanın takması gerekiyor, her insanın duyarlı olması lazım. Bakan Koca’nın açıklamasından sonrasında maske takan kişi sayısında artış var gibi, herkes oldukça tedirgin” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane’de üniversite okuyan Kübra Bak, “3 gün önce Gümüşhane’ye geldim. Burada herkesin kurallara uyduğunu düşünüyorum. Seyahat kısıtlaması kaldırılınca vatandaşlar Gümüşhane’ye geldi, o kişiler bulaştırmış olabilir” dedi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz