Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?


Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında yada herhangi bir sayfasında banner'inin yada metin linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir bağlantı sistemidir. Backlink'te Ayrıca Pagerank Yüksek olduğu sürece Siteniz Aramada Önlere Çıkabilir..
Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?

Bir web sitesi herhangi başka bir siteye eklendiği zaman Google ve öteki arama motorlarında "link:www.HaberBucuk.Com" gibi aratıldığında çıkan siteler, o aratılan internet sitesine backlink vermiş demektir. Site hakkındaki bağlantılar PageRank artışına katkı sağlar ama Vikipedi benzer biçimde yüksek PR değerine sahip siteler PR değerlerini korumak için site dışına bağlantılarda nofollow etiketini kullanır. Bu bağlantılar arama motorları tarafınca göz ardı edilir, backlink olarak dikkate alınmaz. Google muhtelif durumlar için nofollow etiketi kullanımını tavsiye eder.

Arama motorlarının birinci mantığı, bir siteye başka bir siteye bağlantı veriyorsa demek ki bu site iyi bir sitedir, kötü olan bir siteye kimse bağlantı vermez. backlink sitenin PageRank'ının yükselmesinde en etkili araçtır. Ancak Pr'ı ( PageRank ) yüksek olan sitelerden bağlantı almak daha faydalıdır. Örneğin Pr 0 olan sitelerden 100 linkiniz olacağına Pr 4 olan siteden 1 bağlantı almak daha iyidir. Backlink almanın faydaları olduğu şeklinde backlink vermenin zararları da vardır. Sitemizdeki link çıkışı (yabancı) ne kadar az ise SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu) açısından o kadar iyidir. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin yüzünüzden yükseldiği için sizi de cezalandıracaktır.

Backlink'in sitenize yararlı olabilmesi için backlink veren sitenin en az sizin sitenize nazaran C Class ip kullanıyor olması gerekli. (Mesela sizin sitenizin ip adresi 1.1.1.1 öteki sitenin en az 1.1.2.3 olması gerekli) Bu arama motorlarının kendi sitemize backlink vererek onları yükseltmemizi önlemek için yapılan bir sistemdir sadece günümüzde genellikle minik sitelerde shared hosting (paylaşımlı hosting) kullanıldığından bazen kendinizin olmayan bir siteden bile backlink aldığınızda bu problemi yaşayabilirsiniz. Ayrıca backlink aldığınız site sizin sitenizle aynı kategoride ise size çok daha çok faydası olur. Ocakları bir okuldur.

Backlink Çeşitleri Nedir ?

Sosyal imleme

Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?

Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, Scoop, Pligg ve Dugg benzer biçimde sosyal paylaşım siteleri üzerinde yapılan bağlantı paylaşımlarının tümüne verilen çalışmalardır.

Blog

Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?

Blogger (Blogspot), Wordpress, Tumblr, Wix, Weebly, Medium, Blog benzer biçimde ücretsiz blog açma imkânı sunan bloglardan yapılan çalışmalar sonucunda alınmakta olan link çeşitleridir.

Dizin

Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?

Bazı sitelerin sıralanması ve amaçlarına nazaran kategoriler oluşturan internet siteleridir. Bu kategoriler kapsamlı ve birçok web sitesini içeriyor olabilir.

Forum tanıtımı

Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?

Forum sitelerine, web sitelerinin makale tanıtımı benzer biçimde yayımlanmasıdır. Günümüzde forumlardaki profil alanlarında imza yada site adresi olduğu için birtakım kişiler imzasına site adresini ekliyor ve birkaç yorum ile backlink kazanıyor. Bu sebeple günümüzde forumlarda oldukça sayıda link çıkışı olduğu için forumlardan gelen backlinklerin değeri azalmıştır.

Dmoz backlink

Backlink Nedir ?, Backlink Çeşitleri ?, Backlink Nasıl Alınır ?

Google'ın bir ihtimal de en oldukca ehemmiyet verdiği backlink sitesidir. Sitenizi eklemek pek basit değildir genel anlamda muayyen bir kategoride yoğunlaşmış ve o kategoride lider siteler eklenir. Sitenizi eklemek için dmoz.Org adresinden başvuru yapabilirsiniz. Başvurular gönüllü editörler tarafınca değerlendirilmekte ve yeterli bulunursa laf konusu kategoriye eklenmektedir. Sitenizi eklemek için başvuru yapabileceğiniz gibi editör olmak için de müracaat yapabilirsiniz.

Footer bağlantı çıkışı

Sitenin en alt bölümünden bağlantı alma şeklidir. Footer bölümünden bağlantı alınma durumunda yüksek ihtimalle linkler bütün sayfalarda gözükecektir. Footer link bir anda çok sayıda bağlantı sahibi olmanızı sağlar, sadece alakasız sayfalardan bağlantılara haiz olabilirsiniz, bu optimizasyon açısından olumsuz bir etki olabilir. Aynı biçimde Footer link çıkışı cevabında linklerin silinmesi negatif bir etki yapacaktır. Backlink için en fazlaca kullanılan bölge olmasına karşın son dönemde en riskli bölgedir.

yazıyı beğendiğinizi varsayıp yorumlarınızı bekliyoruz, teşekkürler

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz