Avrupa İlişkiler Konseyi: Avrupalı olanlar artık ABD'nin dünyayı yönetme gücüne olan inançlarını kaybetti..


Avrupa Dış İlişkiler Konseyi tarafından piyasaya sürülen bir anketin sonucuna nazaran Avrupalılar artık ABD'ye güvenmiyor. Araştırma Müdürü Jeremy Shapiro, Avrupalılar'ın ABD'nin dünyayı idare etme gücüne ve kabiliyetine olan inançlarını kaybettiğini belirtti.
Avrupa İlişkiler Konseyi: Avrupalı olanlar artık ABD'nin dünyayı yönetme gücüne olan inançlarını kaybetti..

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya gündeminde olduğu döneme denk gelen Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) yıllık anketi, Avrupalıların Amerika'ye olan güveninin ciddi anlamda sarsıldığını gösterdi.

Avrupa ile Amerika arasındaki ilişkilerin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kırılgan süreçten geçtiğini korumak için çaba sarfeden Avrupalılar, bu duruma gelinmesinde en büyük sorumluluğun, yürüttüğü politikalardan dolayı ABD Başkanı Donald Trump'ta olduğunu belirtti.

Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Bulgaristan, İsveç, Danimarka ve Polonya'da meydana getirilen anketin sonucunda Avrupalılar, "Kovid-19'un ilk dalgası sırasında kendilerini çok savunmasız hissettikleri" görüşünde birleşti.

Avrupalıların çoğunluğu, "Soğuk Savaş sırasında kendini gösteren Amerika'nin koruyucu şemsiyesinin artık kapandığını" düşünürken, bundan sonrası için "internasyonal sahnede kendi sesi ile daha kuvvetli ve daha entegre bir Avrupa" istek etti.

Anketten çıkan sonuçları değerlendiren ECFR Araştırma Müdürü Jeremy Shapiro, "Avrupalılar, ABD'nin dünyayı yönetme gücüne ve kabiliyetine olan inançlarını kaybetti" dedi.

'Biden seçilirse ilişkilerinin daha kötüye gitmesinin önüne geçilebilir'

Amerika Başkanı Trump'ın Beyaz Saray'daki periyodunun Avrupa-ABD ilişkilerinde kalıcı değişiklikler yarattığını korumak için çaba sarfeden Shapiro, ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın rakibi olan Demokrat Partinin adayı Joe Biden'ın tarzı kazanması halinde Avrupa-ABD ilişkilerinin daha kötüye gitmesinin önüne geçilebileceğini ifade etti.

ECFR yetkilisi, her türlü şekilde Avrupa ve Amerika arasındaki ilişkilerin "liderlik değil, iş donanması temeline dayanması gerektiğini, Avrupalıların çoğunluğunun müdafaa ve tecim konularında Amerika'ye bu kadar bağlı olmak istemediklerini" kaydetti.

Söz mevzusu ankette, Avrupalıların çok düşük bir bölümü, Kovid-19'a karşı mücadelede ABD'yi kilit bir müttefik olarak gördü.

Salgın esnasında Fransızların yüzde 46'sının, Almanların da yüzde 42'sinin ABD ile ilgili görüşlerinin büyük ölçüde olumsuz yönde değişmiş olduğu bildirildi.

Ankette Avrupalıların, ABD'ye benzer bir halde Çin'in liderliğine de karşı oldukları, Bulgaristan haricinde ankete katılan diğer 8 ülkede Çin hakkında görüşlerin geçen yıla göre iki, hatta bazı ülkelerde 10 kat daha negatif olduğu anlatım edildi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz