Arabalarda Hibrit Nasıl Çalışır ?


Benzinli, dizel veya elektrikli arabaların çalışma prensibi çoğu kişi tarafından bilinse de hibrit arabaların emek verme sistemi pek bilinmiyor. Bu yazımızda sizler için emisyonu büyük oranda azaltan hibrit arabalar nasıl çalışıyor sorusuna cevap verirken bu araçların türleri hakkında da bilgi aktarmış olacağız.
Arabalarda Hibrit Nasıl Çalışır ?

Otomobillerle içli dışlı olmayan kişiler bile araçların benzinli, dizel, elektrikli veya hibrit gibi muhtelif türlerde üretildiğini duymuşlardır. Bu taşıtların her birinin kendine göre emek harcama prensipleri ve kendilerine göre avantajları bulunur. Hibrit otomobiller da hem çevreye bununla birlikte sürücüye avantaj elde eden araçlardandır.

Bugün sizler için hibrit arabalar nasıl çalışır sorusuna cevap vereceğiz. Bununla beraber hibrit arabaların türlerini sayacak ve avantajlarından bahsedeceğiz. Dilerseniz lafı uzatmadan hibrit arabaların iyi mi çalıştığına göz atalım.

Hibrit arabaları Nasıl mı çalışır?

hibrit otomobil

Benzinli ve dizel olarak bildiğimiz, akaryakıtla çalışan otomobillerde çoğu zaman tek motor bulunur. Elektrikli arabalarda ise bu sayı küçük motorlar nedeniyle birden fazla gözükebilir sadece tüm modellerde motorlar tek tiptir. Hibrit otomobillerde ise iki farklı motor tek gövdede buluşur: Benzinli motor ve elektrik motoru.

Kelime anlamı “melez” olarak geçen hibrit kavramının, bu araçlara adını vermesinin nedeni de budur. Bu motorlar değişik sürüş biçimlerinde farklı tepkiler vererek aracın tekerleklerine güç aktarır. Hibrit otomobillerde bazen iki motor aynı anda çalışırken bazen motorlardan biri devre dışı kalır. Bunun nedeni lüzumsuz yakıt tüketimini engellemek ve arabaya güç veren hibrit bataryalarını şarj etmektir.

Hibrit arabaların emek verme prensibi
Kalkış anında:
hibrit otomobil

Hibrit araçlarda harekete geçerken elektrik motoru devreye girer. Araç harekete geçtikten sonrasında düşük hızda gidildiği sürece otomobildeki elektrik motoru kullanılır ve benzinli motor tepki vermez. Düşük hızlarda giderken şayet gaz pedalına basarsanız, otomobil seri bir şekilde atağa geçecektir. Bu da hibrit arabada o an kullanılan elektrikli motorun bir avantajıdır.

Elektrikli motorun tek avantajı normal olarak seri reaksiyon vermesi değil. Düşük hızlarda elektrikli motorun devrede olması, büyük oranda yakıt tasarrufu yapabilmenizi sağlar. Bu da eğer trafikte sıkışıp kaldıysanız ve adım adım ilerlemek zorundaysanız, hiç benzin harcamadan ilerleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Seyir halinde:

Hibrit otomobil

Seyir haline geçtiğinizde organik olarak daha çok güce ihtiyaç duyarsınız. İşte bu anda arabada bulunan benzinli motor da devreye girerek, elektrikli motorla birlikte en çok performansa ulaşmanızı sağlar. Yine de iki motorun devreye girmiş olması her zaman aynı tepkiyi verecekleri anlamına gelmiyor.

Seyir halinde normal bir hızda giderken genellikle gücün çoğu benzinli motordan gelir. Bunun sebebi, sabit hızlarda seyir halindeyken benzinli motorun daha tasarruflu olmasıdır. Eğer ekstra güce ihtiyacınız varsa ve gaz pedalına sonuna kadar basıyorsanız, iki motor birden güçlerinin tamamını tekerlere iletir ve en çok performansa ulaşırsınız.

Yavaşlama anında:

hibrit otomobil

Frenleme yaptığınızda yada gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde, otomobilin benzinli motoru otomatik olarak dönem dışı bırakılır ve tekerlere giden güç kesilir. Bu noktada hibrit otomobillerde bulunan bir parlak zeka sistem olan rejeneratif frenleme devreye girer ve bataryaların şarj edilmesi sağlanır.

Rejeneratif frenleme, frenleme anında ısı olarak atılan enerjinin boşa harcanmamasını ve bu enerjinin hibrit bataryalara fayda sağlaması için geri dönüştürülmesini sağlar. Bu sayede arabada bulunan elektrikli motor, devamlı olarak kendini yenileyen bir enerjiye kavuşur. Eğer elektrikli motorda yeterli elektrik var ise, frenleme esnasında açılan elektrik depolanır.

Tamamen durma anında:

Hibrit otomobiller

Otomobili tamamen durdurmaya başladığınızda araçtaki iki motor da devre dışı bırakılır. Bu biçimde yoğun trafik koşullarında yakıt tasarrufu yapabilmeniz sağlanır. Bunun yanı sıra iki motorun dönem dışı bırakılması, egzoz emisyonlarının da düşürülmesini sağlar.

Otomobil durduğunda etken olan tek şey bataryalardır. Bu bataryalardan otomobilde bulunan çeşitli araçların emek vermesi için elektrik gönderilir. Bunlar radyo, klima, ışıklar olabilir. Bunun dışında otomobilin motorları devre dışı bırakıldığı için tekerlere güç gönderen hiç bir cihaz aktif değildir.

Farklı hibrit araba türleri

Paralel hibrit:

Paralel hibrit araç

Paralel hibrit olarak geçen hibrit otomobiller, bu sektördeki en yaygın hibrit araba modelleridir. Bu türdeki otomobillerde benzinli motor ve elektrik motorunu birbirine harmanlayan ortak bir şanzıman bulunur ve güç üniteleri bu şanzımana bağlıdır. Şanzıman türü ise düz, otomatik yada devamlı değişken şanzıman (CVT) olabilir.

Seri hibrit

Seri hibrit

Seri hibrit tasarımında ise çoğu zaman gücün hepsini elektrik motoru sağlar. Bu dizaynda motor ve tekerlekler arasında hiç bir fizyolojik mekanik rabıta bulunmaz. Bu tür araçlardaki benzinli motor yalnızca bataryaları şarj etmek için bulunur. Bunun cevabında da elektrikli araba şeklinde gaz pedalına çok seri reaksiyon veren, daha pürüzsüz ve daha kuvvetli kalkışa geçen bir otomobil sürüyormuş deneyimi hissedersiniz.

Plug-in hibrit

Plug-in Hibrit

PHEV olarak kısaltılan Plug-in hibrit otomobil modelleri, geleneksel hibrit otomobillerin daha büyük bataryaya haiz olan modelleri olarak tanımlanabilir. Bu tür hibrit otomobillerin şarj istasyonlarından tamamen şarj edilmesi gerekebilir. Diğer hibrit otomobillerden farklı olarak bu otomobillerin elektrikli motoru kullanıcı tarafınca şarj edilir ve vasıta sürücünün isteğine bağlı olarak yalnızca elektrikli motor ile kullanılabilir.

Mild hibrit

Mild hibrit

Yukarıda saydığımız bütün hibrit teknolojilerini tamamen hibrit çatısı altında değerlendirebilirsiniz. Bunun sebebi, yukarıda saydığımız hibrit teknolojisine sahip arabalarda düşük hızlarda olsa bile yalnızca elektrikli motoru kullanarak aracı hareket ettirebiliyor olmanız. Mild hibrit ismi altında anlatacağımız bu teknolojide ise elektrikli motor asla yalnız başına kullanılamıyor.

Bu tür otomobillerde aynı tamamen hibrit modellerde olduğu benzer biçimde elektrikli motor, benzinli motoru desteklemek için bulunuyor. Elektrikli motorun mild hibrit otomobillerdeki asıl rolü yakıt tasarrufu sağlamak, performansı artırmak veya her ikisini yapmak için motora destek olmak. Bunun yanı sıra bir çok arabada bulunan start-stop sistemini mild hibrit otomobillerdeki elektrikli motor sağlıyor. Bu özellik yakıt tasarrufunu da ileri ölçüde artırıyor.

Hibrit otomobiller alınır mı?

Hibrit otomobiller alınır mı?

Hibrit otomobiller uzun senelerdir üretiliyor olsa da benzinli ve dizel motorlu araçlara gore çok daha azca tercih ediliyorlar. Ülkemize de senelerdir getirilen hibrit araba modelleri, çoğu zaman ya bilinmediklerinden ya da muhtelif ön yargılardan dolayı tercih edilmiyorlar. Yazımızın bu bölümüne kadar hibrit arabaların nasıl çalıştığından ve ne gibi avantajları olduğundan bahsettiğimize gore bu araçların alınıp alınmayacağı konusunda da fikir sahibi olabiliriz.

Hibrit arabaların en büyük avantajı, günümüzde oldukca daha büyük bir sorun olan yakıt tüketimini önemli seviyede azaltıyor olmaları. Dolayısıyla trafiğin de yoğun olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de hibrit otomobiller oldukca iyi bir tercih olacaktır.

Bunun yanı sıra hibrit otomobiller, çevreye zarar verdiği malum egzoz emisyonunu düşürdüğü için her geçen gün daha da yaygın olmaya başladı. Artık hemen derhal tüm otomobil üreticileri, hibrit modeller üretmeye veya araçlarına hibrit teknolojisini entegre etmeye başladılar. Dolayısıyla hem daha yaygın hale gelen hem de oldukça avantajlı olan hibrit otomobiller tercih edilebilir.

 

Bu ve bunun benzeri içerikleri kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz