Apple, Koronavirüs Uygulamasına Yeni Semptomlar Ekledi


Apple, istila nedeniyle yayınladığı koronavirüs görüntüleme uygulamasını güncelledi. Yeni sürümde, güncellenmiş semptom bilgileri ve esenlik kurumlarının son tavsiyeleri yer alıyor. Güncellenmiş uygulamada iyi mi maske yapılacağı ve sterilize edileceğine dair ipuçları da yer alıyor.
Apple, Koronavirüs Uygulamasına Yeni Semptomlar Ekledi

Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyaya yayılan ve şu ana kadar 238.950 bireyin ölümüne niçin olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) ile mücadele kapsamında teknoloji devlerinin de çalışmaları sürüyor. Apple, mart ayında yayınladığı koronavirüs görüntüleme uygulamasını güncellediğini açıkladı. Güncellenmiş uygulamada yeni hastalık semptomları ve maske yapma ipuçları yer alıyor.

Apple'ın güncellenmiş uygulaması, Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından gösterilen son kılavuzda yer alan bilgilere dayanıyor. Güncellenen rahatsızlık semptomları arasında üşüme, titreme, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve tat ve koku duygunu kaybetme yer alıyor. Hastalığın daha önce bilinen semptomları içinde ateş, öksürük, nefes darlığı ya da soluk almada çekilen güçlük yer alıyordu.

Maske yapım tüyoları:

CDC'nin verdiği bilgilere göre, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz kaldıktan 2 ila 14 gün içinde bu semptomlar görülmeye başlayabilir. Öte yandan Apple'ın güncellenmiş uygulamasında bez maskelere dair de ipuçları yer alıyor. Tavsiyeler içinde bez maskenin nasıl yapılacağı, nasıl giyileceği ve nasıl sterilize edileceği şeklinde bilgiler de yer alıyor.

Apple CEO'su Tim Cook, mart ayında yapmış olduğu açıklamada yeni ölümcül koronavirüs salgını hakkındaki malumat edinmek, semptomlardan haberdar olmak ve sağlığımızı korumak için uygun adımları atma amacıyla CDC ile iş birliği içinde bir internet sitesi ve ABD arasında kullanılmak üzere bir görüntüleme uygulaması geliştirdiklerini söylemişti.

Bunun yanı sıra Apple ve Google, iOS ve Android işletim sistemleri için COVID-19 takip sistemi geliştirdiklerini duyurmuştu. Yeni sistemler, kullanıcıların Bluetooth Low Energy (BLE) ve sıhhat örgütleri tarafından onaylanmış uygulamalar aracılığıyla veri paylaşmalarını sağlayacak. 

Yeni sistem, kısa mesafeli Bluetooth iletişimini gönüllü bir i·lişki takip şebekesi kurmak amacıyla kullanacak. Böylece birbiriyle yakın mesafede olan telefonlardaki veriler beraber kullanılacak. Halk sağılığı yetkililerinin resmi uygulamaları, bu verilere erişebilecek ve bu uygulamayı indiren kullanıcılar kendilerine COVID-19 teşhisi konulduğunda bunu bildirebilecek. Sistem, aynı zamanda enfekte olmuş biriyle yakın temasta bulunması durumunda kullanıcıya uyarma verecek.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz