Anne babalar şu oyuna dikkat! Momo ve Mavi Balina’dan sonra yeni tehlikeli oyun: Mavi Bebek


Mavi Balina ve Momo benzer biçimde çocuk psikolojisini negatif etkileyen ve istenmeyen sonuçlar doğuran oyunlara “Mavi Bebek (Blue Baby)” adlı yeni bir oyun eklendi.
Anne babalar şu oyuna dikkat! Momo ve Mavi Balina’dan sonra yeni tehlikeli oyun: Mavi Bebek

Bu oyunlar, evlatların gerçekdışı tehlike dünyasını beslediği kadar aileleri de oldukça tedirgin ediyor. Mavi bebek oyunu banyoda geçiyor. Banyonun karanlık olduğundan emin olduktan sonra ayna karşısında elinizde bebek varmış benzer biçimde hayal edip kollarınızı sallamaya başlıyorsunuz. Manipülasyon etkisiyle ortalama 15 kez “baby blue, blue baby” dediğinizde hayalinizdeki bebeği hissetmeye başlıyorsunuz. Bu bebek bir müddet sonra tırnaklarını kolunuza batırıyor. Bebeği atıp kaçmazsanız annesi “Bebeğimi bana ver” diye sesleniyor. Orada durup bebeği sallamaya devam ederseniz delireceğiniz ve hatta öleceğiniz beyninize işleniyor. Bu oyunda da çocuğun bilgilerine erişilip siber zorbalık yapılabiliyor. Anlık kamera görüntüleri paylaşılabiliyor. Ses efektleriyle çocuğun korkması sağlanıyor. Korkutulan ve manipüle edilen çocuğa da istenilenler yaptırılabiliyor.

Blue Baby (Mavi Bebek) oyunu neden tehlikeli?

Anne babalar şu oyuna dikkat! Momo ve Mavi Balina’dan sonra yeni tehlikeli oyun: Mavi Bebek

Çocukları nasıl mi etkiliyor?

Mavi Bebek oyunuyla karşılaşma riski önceki oyunlardan daha yüksek zira kapalı devre ağlar yerine Facebook ve Instagram üzerinden doğrudan mesaj yöntemiyle hedef kitleye ulaşılabiliyor.

  • Çocuğu kendi bilgisi dışında, istemediği şekilde etki altında bırakma ve farklı davranışlara yönlendirme anlamına gelen psikolojik manipülasyon yöntemlerine maruz bırakan Mavi Bebek oyunu hem psikolojik hem fizyolojik ciddi problemlere yol açabilir.
  • Kendi zekasını, mantığını kullanamayıp duygularını test edemeyen çocuk yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu ayrım ettiğinde beklenmeyen tepkiler verebilir.
  • Bazı durumlarda çocuğun oyunla ilgili fikir ve korkularını paylaşmaktan tedirginlik duyduğu gözlenebilir.
  • Uyku ve yeme düzeninde değişim ve bozulmalar, ani ve aşırı tepkiler, öfke patlamaları ve içine kapanma davranışları gözlenebilir. Bilişsel düzeyde soyut kavram gelişimini henüz tamamlamamış olan minik çocuklarda bilinmeyenle ilgili korku ve kaygılar mühim gelişimsel problemlere zemin hazırlayabilir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz