Ankara'da görülmesi gereken yerler


Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara, ülkenin yönetim organı merkeanıtkabir'in tarihi kalesi ve Ankara'daki Augustus Tapınağı etnografya müzesi 12 yerden görülmeli.
Ankara'da görülmesi gereken yerler

Başkent Ankara tarih boyunca eski çağlardan bu yana yerleşimin bulunduğu bir yer oldu. Cumhuriyetin ilânından sonra hızlı bir şekilde kalkınan ve bu genç ülkenin vitrini haline gelen Ankara, tarihi ve doğa güzellikleriyle öne çıkan çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi 

Etnografya Müzesi, 18 Temmuz 1930'da hizmete açıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk müzelerinden biri olan Etnografya, Anadolu tarihi ve kültürüne dair önemli eserleri bünyesinde barındırıyor. Bu açıdan bakıldığında Etnografya, hem yetişkinlerin hem de çocukların Anadolu coğrafyasının geçmişine dair çok şey öğrenebilecekleri bir müze. Burası aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de naaşına Anıtkabir'e nakledildiği 1953'e kadar ev sahipliği yaptı. Etnografya Müzesi'nin yakınlarında Kurtuluş Savaşı Müzesi, Resim Heykel Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi gibi mutlaka görülmesi gereken müzeler yer alır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi  

İçkale'nin güneydoğusunda bulunan Ankara Kalesi'nin geçmişi Hititlere kadar uzanır. İlk olarak bu devirde inşa edildiğine inanılan kale bölgenin savunulmasında önemli bir yere sahipti. Beşgen burçtan oluşan Ankara Kalesi günümüzde şehrin en hakim noktalarından birinde yer alır ve başkente gelen ziyaretçilerin de mutlaka gördüğü tarihi anıtlardan biridir. 120 yıl boyunca Haçlıların elinde kalan kale 1227'de yeniden Selçuklu hakimiyetine geçer ve ilaveler yapılır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa tarafından 1832'de onartılan kale, günümüzde ziyarete açıktır. Kalenin yakınında bulunan Rahmi M. Koç Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kuğulu Park

Kuğulu Park  

Tunalı Hilmi'de bulunan Kuğulu Park, Ankaralıların önemli buluşma yerlerinden biridir. Kentin kargaşasında kurtulmak için ideal yerlerden biri olan Kuğulu Park, kentin önemli caddelerinden Tunalı Hilmi'nin yanı başındadır. Bu bölge aynı zamanda Ankara'nın en canlı yerlerinden biri olma özelliği de taşır.

Anıtkabir

Anıtkabir  

Ankara'ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerin başında Anıtkabir gelmektedir. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahıdır. Misak-ı Milli Kulesi, Cumhuriyetimizin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ün kabri de yine Anıtkabir içinde yer alır. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek olan Anıtbakir, günün her saati yoğunluğunu korumaktadır.

Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)

Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)  

Ulus'taki Birinci Meclis binası ile birlikte kentin en özel yerlerinden olan 2. TBMM Binası, günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.1924-1960 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hizmet veren bina, ünlü mimar Vedat Tek kadar tasarlanmıştır.

Atakule

Atakule  

125 metre yüksekliğiyle uzun bir süre Ankara'nın en yüksek yapılarından biri olan Atakule, başkentin simgelerindendir. 13 Ekim 1989'da Ankara'nın başkent ilan edilişinin 66. yıldönümünde açılan Atakule, Türkiye'nin ilk 360 derece dönen restoranına da ev sahipliği yapmaktadır. Atakule'nin hemen yanında bulunan Botanik Parkı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Hamamönü

Hamamönü  

Ankara'nın kahvaltıcılarıyla ünlü tarihi rotalarından biri olan Hamamönü, kenti dışarıdan gelen ziyaretçilerin de mutlaka gördüğü yerler arasındadır. 19. yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin canlı örneklerini görebileceğiniz Hamamönü, Ankara'nın en tarihi bölgelerinden biridir.​​​​​​​

Eymir Gölü

Eymir Gölü  

4 kilometre uzunluğu sahip olan Eymir Gölü, Ankara'da şehrin stresinde kaçıp doğayla baş başa kalmak için en ideal adreslerden biridir. Ortalama 3 metre derinliğe sahip olan Eymir Gölü'nün etrafında yer alan yürüyüş parkurları ve dinlenme alanları sakin bir gün geçirmek isteyenleri bekliyor.

​​​​​​​Beypazarı

Beypazarı  

Ankara'nın tarihi ilçelerinden Beypazarı, il merkezinin batısında yer alır. Osmanlı dönemi sivil mimarisini yansıtan eşsiz güzellikteki yapılara ev sahipliği yapan Beypazarı, zaman içinde bir yolculuk yapmak isteyenlere göre bir rota olma özelliği taşıyor.​​​​​​​

Hacı Bayram Camii - Augustus Tapınağı

Hacı Bayram Camii - Augustus Tapınağı  

Ankara tarihte varlık göstermiş farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir şehir. Bir Türk-İslam eseri olan Hacı Bayram Camii ve Roma döneminden kalma Augustus Tapınağı yan yana geçen yüzyıllara meydan okuyor.

​​​​​​​Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi  

Ulus semtinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bu coğrafyanın tarihine ışık tutan nitelikte. Anadolu'da yaşamış olan medeniyetlerin kronolojik bir şekilde ziyaretçilere sunulduğu müzede, arkeolojik bulgular sergileniyor. Genciyle yaşlısıyla herkesin görmesi gereken bir müze olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1921'den beri faaliyettedir.​​​​​​​

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi  

İş Bankası'nın tarihi merkez binasında kurulan Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Cumhuriyet'in kuruluş döneminden itibaren verilen askeri mücadelenin yanı sıra iktisadi kalkınmaya dair önemli bilgilerin, görsellerin yer aldığı bir yapıdır. Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz