Alman yetkililerinden Türkiye'ye seyahat için açıklaması


Alman hükümetinin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Türkiye’ye gezi uyarısının kaldırılmasının kısa müddette mümkün olabileceğini belirterek bunun için gereken şartların sağlanması icap ettiğini anlatım etti.
Alman yetkililerinden Türkiye'ye seyahat için açıklaması

DW'nin haberine göre, N-TV televizyonuna konuşan Bareiß, Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılması şansını iyi gördüğünü belirterek "Durum iyi olursa, ki geçen hafta iyiydi, oldukça süratli bir biçimde açılım için hazırlık yapabiliriz" dedi.

"Bu bağlamda, seyahati mümkün kılmak için gelecek günlerde ne yapabileceğimizi düşünme aşamasındayız” ifadelerini kullanan Bareiß, bunun için ihtiyaç duyulan koşulların sağlanması icap ettiğini vurguladı.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı, olay sayısının düşük olmasının yanı sıra turistlerin evlerine yeniden sağlıklı bir halde dönebilmesi için Türk esenlik sisteminin salgının üstesinden gelebilmesinin gerekli olduğunu söyledi. 

'Her hafta konum değerlendirmesi yapıyoruz'

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile geçen hafta Berlin’deki görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Bareiß, “Korumanın sağlanması için ülkede oldukca şeyin yapıldığı normal olarak fark ediliyor” dedi.

Seyahat uyarısının ne vakit kaldırılabileceği mevzusunda kati bir tarih vermeyen Alman yetkili, “Bu nedenle önümüzdeki haftalarda Türkiye ile alakalı konuşabileceğimize güveniyorum. İnsanların yakında Türkiye’ye uçabileceğini ve emin tatil yapabileceğini umuyorum” benzer biçimde konuştu. Görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Bareiß, her hafta vaziyet değerlendirmesi yaptıklarını söyledi.

'Tavrımız adil ve dürüst olmalı'

Diğer ülkelere kıyasla Türkiye’ye yönelik daha sert bir uygulama içinde olunmaması gerektiğine işaret eden Bareiß, “Her ülkeye yönelik tavrımızın adil ve dürüst olması gerekir” benzer biçimde konuştu.

Alman hükümetinin gezim yetkilisi, Almanya’nın Avrupa Birliği dışındaki 160 civarında ülkeye uyguladığı gezi uyarılarının kaldırılması konusunda ise "Bir ülkede vaka sayısı düşükse ve seyahat edenlerin güvenliği sağlanabiliyorsa, açılmayı düşünebiliriz. Ancak bunun oldukça, fazlaca dikkatli bir biçimde olması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Bareiß, vaka sayılarının da doğru bir şekilde kaydedildiğinden güvenilir olunması icap ettiğini sözlerine ekledi.

Türk heyetin Berlin temasları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe geçen hafta turizmde normalleşmenin en kısa sürede sağlanabilmesi için Berlin’de resmi temaslarda bulunmuştu.

Türkiye’de turistlerin güvenli bir biçimde dinlence yapabilmeleri için alınan önlemleri temaslarında özetleyen bakanlar, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik gezi uyarısını bir an ilkin kaldırması beklentisini iletmişlerdi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise seyahat uyarısını gözden geçirecekleri mesajını vermişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz