AK Parti'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Acun Ilıcalı raporu sunuldu


2023 seçimlerinde ortalama 7 milyon gencin oy kullanımı beklenirken AK Parti, daha çok dijital medyadan beslenen gençlere dikkat çekti. Hazırlanan raporda YouTube gibi mecralarda yayınların eriştiği kesime dikkat çekilerek Acun Ilıcalı örneği verildi.
AK Parti'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Acun Ilıcalı raporu sunuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, 92 sayfalık dijital medya tutanağı sunuldu. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın yapmış olduğu sunumu dinleyen Erdoğan yasa çalışmasının bir an ilkin Meclis gündemine gelmesi talimatı verdi. Rapordan gençlerle alakalı saptamalar özetle şöyle:

  • 16-23 yaş olan ve Z kuşağı olarak adlandırılan nesilden 7 milyona yakın genç 2023’te ilk defa oy kullanacak. Onların içinde doğdukları yeni medya düzeni, veri ve içerik sağlayıcılar tarafınca devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla karşımıza çıkmaktadır. Buna cevabımız dijital Türkiye ile olmalıdır.

Acun'un Instagram'da 3 milyon seyirciye erişmesi değişime misal

  • YouTube'da bir günde ünlü olan şarkıcılar milyonlarca kez izleniyor. Acun Ilıcalı’nın hiçbir televizyon kanalında ulaşılamayacak biçimde Instagram canlı yayınında anlık 3 milyon seyirciye ulaşması medya düzenindeki değişime bir misal.
  • Z kuşağı için toplumsal medya fazlaca önemli. Eğer belirttiğimiz benzer biçimde oy verme davranışı dijital mecralar tarafından direkt manipüle edilebiliyorsa, bunun örneklerini açıkça ortaya koyan belgesel filmler  Cambridge Analytica vakasını bize anlatıyorsa, bu yeni Z kuşağı genç seçmen kitlesi başta olmak üzere tüm kullanıcılar yeni bir farkındalıkla donatılmalıdır.
  • 24-37 yaş arasındaki milenyum kuşağı video ve televizyonu internet üzerinden daha oldukça takip etmeye başladı. 16-23 yaş arasındaki Z kuşağı ise salgınla beraber daha fazlaca çevrimiçi içeriğe yöneldi.

4 aşamalı eylem planı

Rapora bakılırsa fiil planı 4 aşamadan oluşacak.

  1. Aşamada etik farkındalık oluşması, 12 maddelik etkin kuralların daha iyi kullanılması da sağlanacak.
  2. sıradüzen 'dijital farkındalık' olacak. Bu kapsamda öncelikle Z kuşağına yönelik farkındalık emek vermesi yapılacak. Z kuşağı için 'dezenformasyon'la savaşım edilecek.
  3. Aşamada 'yerel ve küresel farkındalık' yer alacak ve mevzuyla ilgili yasallaşma fazına geçiş sağlanacak.
  4. aşama ise 'yasal düzenleme' olacak.

Fransa misal gösterildi

Sosyal medya ile ilgili kanun emek harcaması için hazırlıkların başladığının belirtildiği raporda, Fransa’da toplumsal medyada bulunan 'zararlı' içeriklerin 60 dakika içinde kaldırılmasını zorunlu meydana getiren kanun misal gösterildi. Raporda, "Ülkemizde de sosyal medyayı terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecek, nefret, tehdit, taciz, hedef gösterme gibi suçları işleyecek halde kullananlara karşı tedbirler öngören geniş bir kanun tasarısı hazırlama ihtiyacı hasıl olmuştur” denildi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz