Adana'da Sıcaklık rekor kırıyor ! Adanada Asfaltta yumurta pişti, Tokat'ta asfalt eridi !


Adana'da, mayıs ayı sıcaklığının 1945 yılından bu yana ilk defa gölgede 41 dereceye ulaşmasıyla vatandaşlar deney yapmak için asfalta yumurta kırdı. Yumurtanın 20 dakikada piştiğini söyleyen vatandaşlar, "Bu havada insan dayanamaz" dedi. Tokat'ta ise hava sıcaklığı sebebiyle karayolunda ara sıra asfaltın eridiği görüldü. Tarihin en yüksek sıcaklığına ulaşan Muğla'da ise termometreler 47 dereceyi gördü. Adanada Asfaltta yumurta pişirdi !
Adana'da Sıcaklık rekor kırıyor ! Adanada Asfaltta yumurta pişti, Tokat'ta asfalt eridi !

Geçen hafta hava sıcaklığı normalin altında hissedilen Adana'da, hafta sonundan itibaren sıcaklıklar artarak etkisini gösterecek. Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden meydana getirilen açıklamada, kentte son olarak 1945 yılı mayıs ayında sıcaklığın 41 dereceye eriştiği kaydedildi. Hafta sonundan itibaren son 75 senenin en sıcak günlerinin yaşandığı kentte vatandaşlar yolda yumurta kırdı. Fayans üzerinde 20 dakikada pişen yumurta, gözlem yapanları şaşkına çevirdi. Yıllardır mayıs ayında ilk kez böyle bir sıcakla karşılaştıklarını söyleyen vatandaşlar, "Bu havada insan dayanamaz. Görüyorsunuz yumurta bile yenecek kıvama geldi" dedi.

TOKAT'TA SICAKTAN ASFALT ERİDİ:

Hava sıcaklığının gün içerisinde 31 dereceye eriştiği Tokat'ta, asfalt eridi. Tokat-Sivas karayolu Kızıliniş mevkiinde yolun büyük bölümünde eriyen asfalt, sürücülere zor anlar yaşattı. Karayolları ekipleri tarafından belirli aralıklarla erime olan yerlere mıcır tozu atıldı. Sürücüler ise şimdiden bu durumun yaşanması durumunda yaz aylarında daha büyük sorun yaşanabileceğini belirterek tedbir alınmasını istedi.

Gördes'te Yüksek Sıcaklık Asfaltta Yumurtayı Pişirdi

MUĞLA'DA TEKRAR TARİHİ SICAKLIK GÖRÜLDÜ:

80 sene ilkin Mayıs ayında 38 aşama ölçülen sıcaklık yakın tarihin en sıcak Mayıs ayı olarak tarihe geçerken, 47 derece ölçülen sıcaklığın da Muğla tarihinde ilk defa görüldüğü açıklandı. Geçen yılın aynı döneminde Muğla’da ölçülen hava sıcaklığı 28 derece oyarak ölçülürken, bu sene 19 derece daha yüksek ölçüldü.

20 yaş altı ve 65 yaş üzerinin sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu Muğla’da, aşırı sıcak nedeniyle sokaklarda araçlardan başka kimse bulunmaması dikkat çekti. Parklarda da serinlemek için sokağa çıkmayan 20-65 yaş arasındaki Muğlalılar kendilerini doğal izole etmeyi tercih etti.

Termometrenin 47 derece olduğunu gören bir vatandaş, “Termometre 47 dereceyi gösteriyor. Muğla’da şimdiye kadar bu şekilde sıcaklık görmedim bence görülmemiştir'de. İlk defa böyle bir şeye tanık oldum” dedi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz