ABD'nin Açık Semalar Anlaşmasına yanıta ilişkin Ryabkov açıklaması: "Tüm seçenekler masada"


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Amerika'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararı alması sonrası Rusya'nın bütün seçenekleri değerlendirdiğini ve alınacak kararın anlaşmadaki diğer ülkelerin tutumuna bağlı olacağını söyledi.
ABD'nin Açık Semalar Anlaşmasına yanıta ilişkin Ryabkov açıklaması: "Tüm seçenekler masada"

Sputnik'e demeç veren Sergey Ryabkov, "ABD, 22 Kasım'da anlaşmadan çekildiğinde atacağımız adımlara ilişkin seçenekler açık. Şu anda çizgimizi daha çok somutlaştırmaya hazır değiliz. Büyük ihtimalle, anlaşmadaki öteki ülkelerin iyi mi davranacağına ve anlaşmanın geleceğiyle ilgili ne ölçüde sorumluluk alacaklarına bağlı olacak. Sadece beyan boyutunda değil, uygulamada da Avrupa'nın güvenliğiyle alakalı durumdan endişe duyduklarını, silah kontrolü mimarisini yıkmayı ana hedefi olarak gören Amerika'nin yolundan gitmeyeceklerini göstermeli" dedi.

Ryabkov, öteki ülkelerin ABD'nin baskısıyla Washington şeklinde hareket etmeleri halinde, Moskova'nın bunu istememesine rağmen Açık Semalar Anlaşması'nın domino etkisiyle çökeceği uyarısında bulundu.

Üye ülkelerin dışişleri bakanları görüşecek
Ryabkov, Amerika'nin istifa kararının görüşülmesi için 6 Temmuz Pazartesi günü, anlaşmaya üye ülkelerin dışişleri temsilcilerinin video konferans toplantısı yapacağını belirterek konferansta Rusya'yı kendisinin temsil edeceğini ekledi.

Rus yetkili, konferansın Rusya'ya suçlamaların yöneltileceği bir mecraya dönüşmesine izin vermeyeceklerini de vurguladı.

Her çekilmede olduğu gibi Rusya'yı anlaşmayı kötüye kullanma ve ihlal etmekle suçlamış bulunan Amerika Başkanı Donald Trump, 2018 yaz sonunda imzaladığı 2019 bütçesiyle Rusya ile Açık Semalar Anlaşması ve 2010'da imzalanan Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması) Anlaşması'nı dondurmuştu.

Türkiye dahil 35 ülke imzacı
Türkiye dahil 35 ülkenin taraf olduğu Açık Semalar Anlaşması, 1992 senesinde eski Doğu ve Batı Bloku ülkeleri arasında karşılıklı güven inşası amacıyla imzalanmış ve Soğuk Savaş sonrasında Avrupa'da itimat inşa etmek için en mühim adımlardan biri olmuştu.

2002 yılından beri yürürlükte olan anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerinin hava sahasında silahsız gözlem uçuşu yaparak askeri eylemlerle ordular ile alakalı açıkça bilgi toplayabiliyor, böylece savaş hazırlığı olup olmadığına dair net fikir edinebiliyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz