ABD’de kaybolmuş kadın askerin ailesi orduyu suçladı


ABD’de kaybolan 20 yaşındaki birinci sınıf er Vanessa Guillen’in ailesi vakayla alakalı bağımsız bir soruşturmanın başlatılması ve genç kadının ölü bulunması halinde görev yaptığı Fort Hood üssünün kapatılması çağrısında bulundu.
ABD’de kaybolmuş kadın askerin ailesi orduyu suçladı

Ailenin avukatı Natalie Khawam, CBS News’e açıklamasında, Fort Hood yönetiminin ve askerlerinin Guillen’in kaybolmasıyla alakalı gerçekleri gizlemeye çalıştığını belirterek, “Neler yaşandığının ortaya çıkmasını istemiyorlar” dedi.

Avukat, “Üstleri tarafından minimum iki kez cinsel tacize uğradığını biliyoruz, bundan dolayı bunu ailesine, dostlarına ve iş arkadaşlarına anlattı” ifadesini kullandı.

Aile, bağımsız bir soruşturma başlatma niyetinde ve FBI’dan Amerika ordusunun vakada eli olup olmadığını araştırmasını talep ediyor.

ABD Ordusu Suç Soruşturması Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, 20 yaşındaki genç kadının en kısa zamanda bulunması için mümkün olan her şeyin yapıldığı belirtilerek, “Bu, bayağı bir polis soruşturması ve sıradan bir arama değil. Bu, aramızdan birini bulmak için yapılan geniş kapsamlı bir operasyon. Sürmekte olan soruşturmanın bütünlüğünü korumak için kamuoyuna açıklayamayacağımız bilgilerin olduğu ortada” ifadesine yer verildi.

Güvenlik güçleri, aktivistler ve gönüllüler askeri üs çevresindeki tüm arazileri inceledi.

Vanessa Guillen, 22 Nisan günü kaybolmuştu. En son üste siyah tişört ve mor eşofmanla görülmüştü. Araba anahtarı, cüzdan ve hüviyet gibi şahsi eşyalar üste tespit edilmiş, fakat cep telefonu hemen hemen bulunamadı.

Guillen, son aylarda Fort Hood’da kaybolan ikinci asker. Daha önce Gregory Wedel-Morales isimli bir asker de geçen yılın ağustos ayında kaybolmuştu. Wedel-Morales’in cesedine ancak geçtiğimiz haftalarda ulaşılmıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz