ABD Polisi Yüz Tanıma sistemini İstedi, Microsoft polislere satılmayacağını söyledi !


Bugüne kadar onlarca kere tartışmaların odağında olan Microsoft yüz tanıma sistemleri polislere satılma mevzusunda önemli bir karar aldı. İşte merak edilen bütün detaylar.
ABD Polisi Yüz Tanıma sistemini İstedi, Microsoft polislere satılmayacağını söyledi !

Gelişmiş yazılımlar kullanan ve dünya teknolojisinin mühim bir bölümünde egemenlik kuran Microsoft, yüz tanıma sistemleri ile alakalı kararsızlık yaşıyordu. Hatırlayacağınız suretiyle kısa bir süre ilkin firma ABD ordusuna yüklü miktarda akıllı gözlük satışı yapmıştı. Birçok kişi şirketin yapmış olduğu bu satış işlemini sert bir halde eleştirmişti. Muhtemelen bütün bu eleştirilerden mühim dersler çıkarıldı ve yeni kararlar alındı.

Microsoft kullanıcılarının tepkisinden çekiniyor
Geçtiğimiz günlerde Google ve Amazon, güvenlik güçlerine yüz tanıma sistemleri ile beraber diğer mühim ekipmanların satışını da yasaklamıştı. Esasında buna yasaklamak demek doğru olmasa bile, büyük oranda kısıtlandı diyebiliriz. Microsoft cephesinden gelecek tepkiler ise merakla bekleniyordu. Şirket mevzuyla ilgili son anda kararını verdi.

IBM gibi şirketlerin de yüz tanıma sistemlerinin satışı ile alakalı tasdik vermemesi, son aşama mühim görülüyordu. Böylece şu anda polislere yüz tanıma gerçekleştirecek ekipmanları satmayan Google, Amazon, Microsoft ve IBM şeklinde dört büyük şirket ortaya çıktı. Fakat mevzu ile alakalı konum her vakit bu kadar iç açıcı değil. Kimi küçük firmalar güvenlik güçlerine bu tür yazılımları sağlıyor.

ABD’de yaşanan polis sertliği alınan kararda fazlaca büyük etkiye sahip. Polis şiddetinin daha fazla artması, büyük firmaların yüz tanıma sistemlerinin satması ile alakalı kaygı yaratıyor. Gözlerimizi birazcık da Asya’ya çevirirsek, Çin’e bakmak gerekiyor. Burada yer alan yüz tanıma sistemleri çoğunlukla devlet destekli firmalar tarafınca Çin güvenlik güçlerine sunuluyor. Sizce bu tür sistemler güvenlik güçlerine satılmalı mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden aktarabilirsiniz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz