ABD medyası için Putin İkinci Dünya Savaşı'nı kaleme aldı!!


Rusya Devlet Başkanı Putin, Washington merkezli askeri çözümleme dergisi The National Interest (NI) için kaleme aldığı 'Büyük Zaferin 75. Yılı: Tarih ve gelecek karşısındaki ortak sorumluluk' başlıklı makalesinde, İkinci Dünya Savaşı'nın nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdi.
ABD medyası için Putin İkinci Dünya Savaşı'nı kaleme aldı!!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest (NI) için İkinci Dünya Savaşı'nın nedenlerini ve sonuçlarını mevzu alan bir yazı kaleme aldı.

Putin, 'Büyük Zaferin 75. Yılı: Tarih ve gelecek karşısındaki ortak sorumluluk' başlıklı makalesinde şu değerlendirmelerde bulundu:

 • "İkinci Dünya Savaşı biteli 75 yıl geçti. Bu zaman zarfında birkaç nesil yetişti. Dünyanın politik haritası değişti. Nazizm karşısında çok önemli ve ezici zafer elde ederek tüm dünyayı kurtaran Sovyetler Birliği artık yok. Savaşta yaşananlar katılımcıları için bile artık uzak bir geçmiş oldu. Peki, neden Rusya’da 9 Mayıs en mühim bayram olarak kutlanırken her yıl 22 Haziran’da yaşam sanki duruyor ve boğaz düğümleniyor?
 • Geleneksel bir deyim vardır: Savaş her ailenin tarihinde derin iz bıraktı. Bu ifadenin ardında, milyonlarca adamın yaşamı, sıkıntılar ve acılar, bununla beraber gurur, hak ve hatıralar duruyor.
 • Ebeveynlerim için cenk, 2 yaşındaki kardeşim Vitya’nın öldüğü ve olağanüstü bir şekilde annemin hayatta kalmış olduğu kuşatılmış Leningrad’ın korkunç acıları demek. Babam evde kalma fırsatı varken gönüllü olarak doğup büyüdüğü şehri savunma gitti, milyonlarca Sovyet vatandaşı benzer biçimde davrandı. Nevskiy Pyataçok bölgesinde savaştı, ağır yaralandı. Bu yıllar ne kadar bizlerden uzaksa ebeveynlerle konuşma, yaşamlarındaki cenk dönemini daha yakından tanıma ihtiyacı o denli büyük. Ama artık bir şeyler sormak olası değil, bu nedenle babam ve annemle bu konudaki sohbetleri, onların pinti duygularını kutsal bir şey gibi kalbimde saklıyorum.
 • Çocuklarımızın, torunlarımızın ve çocuklarının atalarının hangi sınavlardan ve acılardan geçtiğinin farkında olmaları ben ve yaşıtlarım için mühim. Nasıl ve niçin hayatta kalıp zafer elde edebildiler? Tüm dünyayı şaşırtan ve fanatik eden gerçekten demir gibi güçlerini nereden aldılar? Evet, kendi evlerini, çocuklarını, yakınlarını, ailelerini savunuyorlardı. Ama herkesi birleştiren vatana, anayurduna olan sevgiydi. Bu bütünüyle halkın özüne yansıyan derin, kişisel bir duygu, Nazilere karşı kahramanca ve fedakarca mücadelede belirleyici rol oynadı.
 • Sıkça şu soru yöneltiliyor: Mevcut nesil eleştiri durumda iyi mi davranacak, ne yapacak? İnsanların hayatlarını kurtarmak için ‘kırmızı bölgeye’ giden genç doktorlar, hemşireler, dün meydana gelen öğrenciler gözlerimin önündeler. Kuzey Kafkasya, Suriye’de ölümünü göze alarak internasyonal terörle mücadele eden askerlerimiz, henüz fazlaca genç çocuklar! Efsanevi, ölümsüz 6. Hava indirme bölüğünde askerlerin bir çok 19-20 yaşlarındaydı. Ama hepsi, Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda vatanımızı sakınan kahramanlara layık bulunduğunu gösterdi.
 • Bu yüzden, borcunu yerine getirmenin ve gerekirse kendine acımamanın Rusya halklarının huyunda olduğundan eminim. Özveri, vatanseverlik, evine, ailesine ve ülkesine olan sevgi, bu değerler bugün de Rusya topluluğu için temel, direk niteliğini taşıyor. Ülkemizin bağımsızlığı büyük seviyede bu değerler üzerinde duruyor.
 • Şimdi halkın ortaya çıkardığı Ölümsüz Alay gibi yeni gelenekler var. Ölümsüz Alay, şükran dolu hatıralarımızın, nesiller arasındaki canlı kan bağlarının yürüyüşüdür. Milyonlarca insan, anayurdunu korumayı başaran ve nazizmi bozguna uğratan yakınlarının fotoğraflarıyla yürüyüşe çıkıyor. Bu, hayatlarının, geçtikleri sınavların ve feda ettiklerinin, bize bıraktıkları Zaferin hiçbir vakit unutulmayacağı anlamına geliyor.
 • Geçmiş ve gelecek karşısındaki sorumluluğumuz, korkulu trajedilerin tekrarlanmasına izin vermemek için her şey yapmak. Bu yüzden İkinci Dünya Savaşı ve Büyük Vatanseverlik Savaşı ile ilgili bu yazıyı kaleme almayı bir borç bildim. Dünya liderleriyle sohbetlerde bu fikri onlarca defa görüştüm, anlayışla karşıladıklarını gördüm. Geçen senenin sonlarında, Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesinde, şu konuda hemfikirdik: Nazizme karşı zaferin ilk önce Sovyet halkı tarafından elde edildiği, bu kahramanlıklar dolu mücadelede bütün Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinin temsilcilerinin hem cephede hem cephenin arkasında omuz omuza durduğu hatırasını torunlarımıza iletmek mühim. Aynı zamanda mevkidaşlarımla savaş öncesindeki o karmaşık süreci de konuştuk.
 • Bu konuşma, Avrupa ve dünyada büyük yankı uyandırdı. Demek ki, geçmişin derslerine dönmek harbiden gerekli ve güncelliğini koruyor. Aynı zamanda oldukça sayıda duygusal tepki, kötü saklanan duygular, ağır suçlamalar vardı. Bazı politikacılar alışkanlıktan aceleyle Rusya’nın tarihi tekrar yazdığını söyledi. Ama hem de sunduğumuz tek bir olguyu, argümanı çürütemediler. Tabii, özgün belgelerle tartışılmak zor ve hatta imkansız. Üstelik bu belgeler ancak Rusya’nın değil, öteki ülkelerin arşivlerinde de var.
 • Bu yüzden dünya savaşına yol açan sebeplerin analizini sürdürmeye, karmaşık olaylar, trajediler ve zaferler, bu savaşın ülkemize ve tüm dünyaya verdiği dersleri düşünmeye devam etmeye gereksinim var. Bu noktada, yeniden ediyorum, yalnızca arşiv materyallerine, tanıkların ifadelerine dayanmak, her türlü ideolojik ve politize edilen spekülasyonları çıkarmak temel ehemmiyet taşıyor.
 • Bir kere daha şu aleni şeyi hatırlatıyorum: 2. Dünya Savaşı’nın derin sebepleri pek çok açıdan Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra alınan kararlardan kaynaklanıyor. Versay Barış Antlaşması, Almanya için derin haksızlığın simgesi haline geldi. Bu anlaşma, ülke için soygun anlamına geliyordu, zira Batılı müttefiklere, ekonomisini tüketecek dev tazminatlar ödeme zorunluluğuyla karşı karşıya bırakılıyordu. Müttefik ordunun baş komutanı Fransız mareşal Ferdinand Foch, Versal için şu isabetli tarifte bulunmuştu: 'Bu barış değil, yirmi yıllık bir ateşkes.'"

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz