Türkiye'de 25 ilde maske takma zorunlu oldu! (Hangi illerde sokağa maskesiz çıkmak yasak ?)


Son dakika haberine gore yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tek başına koruyucu özelliği olmayan sadece toplumsal mesafe kuralıyla virüsle mücadelede önemli bir önlem olarak öne çıkan maske kullanımı, 25 ildeki hıfzıssıhha kurulu tarafınca mecbur hale getirildi. 11 ilde ise bir kısım cadde ve sokaklarda maske kullanması için kısmi mecburiyet sonucu alındı.
Türkiye'de 25 ilde maske takma zorunlu oldu! (Hangi illerde sokağa maskesiz çıkmak yasak ?)

Kontrollü sosyal hayat sürecinde

NERELER YASAKLANDI ?

  • Pazar
  • Market
  • Avm
  • Toplu ulaşım araçları
  • Taksiler
  • Kuaförler
  • Berberler

mecbur olarak maske kullanması zorunlu, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafınca sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor. Türkiye genelinde şu ana kadar Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından, 10'u büyükşehir olmak üzere 25 kentin her yerinde, İzmir'in de aralarında bulunmuş olduğu 13 şehirde ise bazı noktalarda maskesiz dolaşmak yasaklandı.

HANGİ İLLERDE SOKAĞA MASKESİZ ÇIKMAK YASAK ?

Büyükşehirler Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Muğla, Sakarya ve Şanlıurfa'nın yanı sıra Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Bolu, Bartın, Burdur, Düzce, Isparta, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Rize, Siirt ve Uşak'ta sokağa çıkanlar maske takmak zorunda.

11 İLDE MASKE ZORUNLULUĞU

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı 25 ilin yanı sıra İzmir, Gaziantep, Giresun, Karaman, Kayseri, Ordu, Trabzon, Tunceli, Van, Kırıkkale ve Manisa'nın merkez ve birtakım ilçelerindeki bir kısım cadde ve sokaklarda, ek olarak Bitlis'in Tatvan ilçesi ile Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde maske kullanması zorunlu hale getirildi.

Denetimlerin arttırıldığı maske kullanımı mevzusunda uyarıları dikkate almayanlara para cezası kesiliyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz