6 aydan 1 yıla kadar Kerimcan Durmaz'a hapis istendi!


Sosyal medya fenomeni Kerimcan Durmaz'ın, Instagram hesabındaki videolu paylaşımında koronavirüs günlerinde ileri yaştaki kişileri hedef aldığı iddiasına yönelik yürütülen tahkikat tamamlandı. Savcılık, Durmaz hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.
6 aydan 1 yıla kadar Kerimcan Durmaz'a hapis istendi!

Kerimcan Durmaz'ın koronavirüs tedbirleri kapsamında geçen nisan ayında sokağa çıkmaları yasak olan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik Instagram'dan yapmış olduğu paylaşım üstüne avukat Serdar Öktem ve birtakım vatandaşlar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına nazaran şikayetler üstüne başlatılan tahkikat İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Durmaz'ın yayınlamış olduğu 2 dakika 38 saniyelik videosundaki laflarına yer verilerek 'tedbirsiz olarak sokağa çıkan insanlara serzenişte bulunduğunu' dediği belirtildi. İddianamede, toplumun toplumsal sınıf itibariyle bir kısmını gerçekleştiren ileri yaştaki kimseleri hedef alarak, "Çıkın dışarı, geberin. Bazılarının gebersin, bizler gençler olarak devam edelim bunu mu istiyorsunuz" şeklindeki laflarıyla alenen aşağıladığı öne sürüldü.

Şüpheli Kerimcan Durmaz, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik yada aşağılama' suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapsi talep edildi. İddianame kabul edilirse Durmaz, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz