30 Milyon Hindistan Kullanıcı Kişisel Verisi Dark Web’de Ücretsiz Yayımlandı !


Bir çevrimiçi danışma firmasının ortaya çıkardığı olaya nazaran, 29,1 milyon iş arayan Hintlinin şahsi verileri ücretsiz olarak Dark Web'de yayınlandı. Yayınlanan kişisel veriler arasında isimler, e-postalar, telefon numaraları ve iş deneyimleri de yer alıyor.
30 Milyon Hindistan Kullanıcı Kişisel Verisi Dark Web’de Ücretsiz Yayımlandı !

Siber suçlular, 29,1 milyon Hindistanlının kişisel verilerini Dark Web'de ücretsiz bir şekilde paylaşıma açtı. Çevrimiçi istihbarat firması Cyble tarafınca ortaya çıkarılan bu büyük veri ihlalinin iş arayan Hintlilerin kişisel bilgilerini içerdiği, bu bilgiler içinde isimler, e-postalar- telefon numaraları, ev adresleri, yetenekler ve iş deneyimleri şeklinde veriler de yer alıyor. Bu tip sızıntılarla her vakit karşılaştıklarını söyleyen firma, son vakanın oldukça fazla kişisel bilgi yer ediniyor olmasıyla öbürlerinden ayrıldığına dikkat çekti.

Cyble tarafınca yayınlanan monitör görüntüsünde Hindistan'ın mühim iş arama sitelerinin adının yer almış olduğu dosyalar görünse de firma hâlâ sızıntının kaynağını araştırıyor. Bununla birlikte Cyble, sızıntının boyutları ve kişisel bilgilerin detaylı oluşu dikkate alındığında kaynağın bir özgeçmiş toplayıcısı olduğunu düşündüğünü belirtti. Siber suçlular bu tip detayları hüviyet hırsızlığı, dolandırıcılık ve şirket muhbirliği benzer biçimde muhtelif kötü emelleri için kullanmak adına ele geçiriyorlar.

Siber hırsızlık yaygınlaşıyor

Cyble yakın zamanda Facebook ve Hintli bir eğitim teknolojisi şirketi olan Unacademy'nin hacklendiğini ortaya çıkarmıştı. Bir başka örnekte, insanların iki ayrı öğeyi kıyaslamasına olanak elde eden bir telefon uygulamasının hacklendiğini fark eden Cyble, buradan elde edilen kişisel verilen 0,85 Bitcoin'e (ortalama 8.000 dolar, doğrusu 54.517 TL) satışa çıkarıldığını tespit etmişti. 

Yakın zamanda Safety Detectives'in inceleme ekibi, Vietnam'da bulunan 12 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırıldığını ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre veriler Elasticsearch sunucusunda bulundu ve geçen ocak ayında yeniden Vietnamlı kullanıcılara yönelik meydana getirilen ihlalden kayıtları da içinde barındırıyor. 3 GB'ın üzerindeki veriler arasında İsim, soy isim, doğum yeri, şu anda yaşamış olduğu yer, tahsil detayları, doğum tarihi, GPS koordinatları ve e-posta adresleri detayları yer alıyor. Daha birkaç hafta önce bir hacker 267 milyon Facebook kullanıcısının şahsi verilerini satarken yakalanmıştı.


Geçen sene 'Gnosticplayers' takma ismini kullanan bir hacker, dünyanın dört bir yanından altı farklı şirketin hizmetlerini kullanan 26 milyon kişinin şahsi verilerini satışa çıkarmıştı. Bu şahsi veriler, Deep Web’de 1,4231 Bitcoin'e (o zamanlar ortalama 4.940 dolara tekabül ediyordu) bir ücret karşılığında satılıyor. Daha ilkin bu bilgisayar korsanı, üç kez kullanıcıların şahsi bilgilerini satışa çıkarmıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz