2020'de Ay’da Kurulacak Koloniye Enerji Sağlamak İçin Özel Olarak Nükleer Reaktörler Geliştiriliyor


Amerika feza ajansı NASA, Ay ve Mars’ta kurulacak insan yerleşimlerinin enerji ihtiyacını gidermek için yeni yollar üstünde çalışmaya devam ediyor. Ay ve Mars’taki yerleşimlerin enerji ihtiyacını nükleer reaktörlerle gidermek isteyen uzay ajansının mühendisleri yeni teknolojiler üstünde titiz araştırmalar yapıyor.
2020'de Ay’da Kurulacak Koloniye Enerji Sağlamak İçin Özel Olarak Nükleer Reaktörler Geliştiriliyor

Uzay ajansları, Güneş Sistemi’ndeki öteki gezegenler ve Ay’da insan yerleşimi kurmak için uzun süredir çalışıyorlar. Sonuçları tahmin edilemeyen Ay'da insan yerleşimi için hala büyük soru işaretleri bulunuyor.

Mars ve Ay’da kurulacak insan yerleşimi için çözülmeyi bekleyen sorunlar içinde koloniye nasıl enerji da yer alıyor. NASA’dan bilim insanları, Ay’da kurulacak koloninin enerji ihtiyacını nükleer reaktörlerle gidermeyi planlıyor. Ancak nükleer reaktörler Ay’a, Dünya’da olduğu şeklinde kurulamıyor. Bu nedenle bilim insanları Dünya’nın uydusunda nükleer reaktör oluşturmak için yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar.

Ay’daki yerleşimin enerji ihtiyacı için neden nükleer reaktörlere yöneliniyor
Birçok uzay görevinde enerji ihtiyacı için Güneş enerjisi kullanılıyor. Ancak laf mevzusu Ay’da kurulacak bir yerleşim olduğunda Ay’ın karanlıkta kalan kısımları Güneş enerjisinin enerji deposu olarak kullanılmasının önünde bir engel olarak duruyor. 

NASA, Ay’daki yerleşimin enerji ihtiyacı sorununu bu yüzden nükleer reaktörlerle çözmek istiyor. Ancak Ay’da Dünya’da olduğu benzer biçimde tam bir nükleer santral inşa etmek olası değil. Bilim insanları, bu nedenle Ay’ın sert koşullarına dayanabilecek basitleştirilmiş ve küçültülmüş nükleer reaktörler üstünde çalışıyorlar.


Ay’da kurulacak basitleştirilmiş nükleer reaktör çalışmasının yapıldığı Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda nükleer enerji mühendisi olarak görev alan David Poston, üzerinde çalışılan dört reaktörün altı kişilik bir mürettebatın Mars’ta yaşaması için ehil enerjiyi sağlayabileceğini söyledi. Poston ve çalışmada yer alan mühendisler, Mars’taki koloninin kurulmasından ilkin basitleştirilerek küçültülen nükleer reaktörlerin Ay’da test edileceğini açıkladı. 

Nükleer reaktörlerin Ay görevlerinde kontrol edilebilecek düzeye ulaşması için mühendislerin önünde birkaç yıl şeklinde bir müddet var. NASA mühendisleri bu müddette nükleer reaktör malzemelerinin emin bir halde Ay’a götürülmesi ve nükleer reaktörlerin Ay’ın koşullarında emin bir biçimde çalışmasını sağlamak şeklinde önemli sorunları aşmak durumundalar.

TAKİP ET   Google News Abone Ol



Bir Yorum Yaz