200 dolar alabilmek için Lübnanlılar Atm'de saatlerce sıra bekliyor


Lübnanlılar, karaborsadaki fahiş döviz fiyatlarına karşı Merkez Bankası'nın düşük kurdan satışa sunduğu 200 doları alabilmek için saatlerce sıra bekliyor.
200 dolar alabilmek için Lübnanlılar Atm'de saatlerce sıra bekliyor

Lübnan hükümeti, geçen hafta mahalli para biriminin dolar karşısında üstün dereceli seviyede değer kaybetmesi üzerine düzenlenen protestoların arkasından Merkez Bankası'nın döviz ihtiyacı için piyasaya dolar sürmesini sağladı.

Buna karşın, Merkez Bankası'nın pazartesiden itibaren ülke genelindeki ruhsatlı döviz bürolarına 3 bin 950 Lübnan lirasından sağlamış olduğu dolara ulaşmanın pek basit olmadığı belirtildi.

Bankalardaki hesaplarında döviz mevduatı olmayan vatandaşlar, ruhsatlı döviz bürolarından aylık 200 doları bu fiyattan satın alma hakkına sahip.

Başkent Beyrut başta olmak suretiyle ülke genelindeki döviz büroları önünde sabah saatlerinde toplanan yüzlerce vatandaş, karaborsadaki yüksek fiyatlar yerine Merkez Bankasının sağlamış olduğu 200 dolar için saatlerce kuyruklarda bekliyor.

Lübnanlıların, döviz gereksinimleri yada yüksek fiyatına rağmen karaborsada bulamadıkları 200 dolar için katlandığı kuyruk çilesi sosyal medyada da bazı tepkilerle karşılaşıyor.

İç savaştan bu yana en büyük kriz
Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından çok kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor.

Lübnan’da geçen hafta doların ani yükselişi üstüne başlamış olan ve hafta sonu idame eden protesto eylemlerinde, başkent Beyrut'un merkezindeki bazı iş bölgeleri ateşe verilmişti.

Kuzeydeki Trablsuşam kentinde ise emniyet güçleri ile eylemciler arasında saatlerce devam eden arbede sonucu 20'si asker 109 şahıs yaralanmıştı.

Yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da karaborsada her geçen gün kıymet kaybetmeye devam ediyor. Resmi kurda 1 ABD doları 1500 Lübnan lirası olmasına karşın birkaç gün önce karaborsada dolar 6 bin lirayı geçmişti. Hükümetin müdahalesiyle doların karaborsadaki fiyatı biraz gerilemişti.

Lübnan hükümeti, her sene 2 milyar dolar olmak suretiyle 5 yılda toplam 10 milyar dolar kredi almak için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere başladığını açıklamıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz