1 Milyon Dolar % Kaç Ne Kadar Faiz Getirir?


Günümüzde mevduat hesaplarına yatırım yapmayı tercih eden birçok insan var. Risksiz para kazanmak isteyen yatırımcılar, paralarını, paralarının miktarına göre veya üretim oranına göre faizli vadeli mevduat ürünlerine yatırarak getiri elde ederler. 1 milyon dolarlık varlıklar birçok kişiye bir rüya ya da ulaşılması çok zor bir mülk gibi görünse de dünyadaki milyoner sayısı 100 binden fazla. Peki, varlığı 1 milyon dolar olan insanlar bu yatırımlardan bir yılda ne kadar getiri elde edebilir? İşte bu yazıda 1 milyon doların size ne kadar çoğaltma getireceği konusunu ele almaya çalışacağız. Yazıyı tamamen okuduğunuzda 1 yıllık depozitonuza ne kadar faiz ödenebileceğini öğrenebileceksiniz.

Enpara

Dolara ödenen faiz oranlarının iyice düştüğü bir dönemdeyiz. Koronavirüsü nedeniyle insanlar birikimlerini güvene almak için faize yatırım yapmaya başladı ve bu da borsaları düşürdü. Merkez bankaları, insanların faizli ürünlere yatırım yapmamaları için, faiz oranlarını epey düşürdü. Bu nedenle 1 milyon dolar için alabileceğiniz faiz miktarı epey az. Elinizde 1 milyon dolar varsa ve bunu Enpara’ya yatırmaya karar verirseniz, birikimleriniz yıllık %0,20 faiz oranı ile değerlendirilecektir. Bu durumda 1 milyon dolarlık mevduatınız için alabileceğiniz faiz tutarı vergiler hariç bir yıl için 2,000 dolar olacaktır. Ancak mevduatınız büyük olduğu için, banka ile pazarlığa girip daha yüksek faiz alabilmeniz de olasıdır. 1 milyon dolarlık birikim yıllık yüzde 1 faizle değerlendirdiğinizi düşündüğümüzde, yıllık getiriniz 10,000 dolar olacaktır.

Burgan Bank

Burganbank, döviz mevduat için yüzde 0,50 faiz oranı uyguluyor. Pazarlık yapmadan paranızı Burganbank’a yatırırsanız, 1 yıl için alabileceğini faiz oranı budur. Alacağınız faiz miktarı ise bir yıl için 5 bin dolar olacaktır. Pazarlık yaparak, oranı yüzde 1,50’ye kadar çekebileceğinizi düşünüyoruz. Bu durumda bankasize 15,000 dolar yıllık faiz ödemesi yapacaktır.

Akbank

1 milyon dolar ne kadar faiz getirir diye soruyorsanız, Akbank bu konuda epey az bir faiz ödemesi yapıyor. Bu miktardaki bir mevduat için yıllık yüzde 0,10 faiz ödemesi yapmayı kabul ediyor. Bu da 1 milyon dolarlık mevduat için 1,000 dolar faiz ödemesi anlamına gelmektedir.

QNB Finansbank

Finansbank, 1 milyon dolarlık bir birikim için, 365 günlük vadede 0,50% faiz oranı uygulamaktadır. Vergiler dahil edilmediği takdirde, 1 milyon dolarlık birikim bir yılda 5,000 dolar faiz getirecektir.

Vadeli Mevduat Dışı Alternatifler Nelerdir?

Vadeli mevduatlara yüksek faiz alamıyorsanız, bunların yerine döviz repo veya bonosu alabilirsiniz. Bu faizli ürünlerin tek riski, devlet garantisinin bulunmamasıdır. Bunun dışında herhangi bir risk barındırmamaktadır. Aşağıda 1 milyon dolarlık bir birikim için, mevduat dışı ürünlerden alabileceğiniz faiz oranlarını görmektesiniz. Peki 1 milyon dolar ne kadar faiz getirir?

Aktifbank Döviz Repo

Aktfibank 1 milyon dolarlık bir döviz mevduatı için yüzde 2,50 faiz oranı uygulamaktadır. Söz konusu faiz oranı sadece 1 yıllık vade için geçerli olmaktadır. 1 yıllık vadede mevduatınızı Aktifbank döviz reposunda değerlendirdiğinizde, net kazancınız 25 bin dolar olacaktır. Aktifbank döviz reposu bu kadar yüksek faiz ödeyebilmektedir. Hatırlatma yapalım, Aktifbank döviz reposu bir mevduat ürünü olmadığından devlet garantisi altında değildir. Bu nedenle döviz mevduatlarına karşı bir TMSF garantisi alabilmek için, paranızı vadeli mevduat hesabına yatırmanız gerekmektedir. Aktifbank döviz repo hesabına para yatırmak için, Aktifbank’ta hemen bir hesap açabilir ve para yatırma işlemini eft yoluyla gerçekleştirebilirsiniz

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz