Çin, Dünya Dışı Yaşam Formlarını Bulan İlk Ülke Olabilir ! 2020


Dünya dışı akıllı yaşam formları üzerinde çalışma meydana getiren uzmanlar, dünyanın en büyük radyo teleskobu olan FAST’in sahibi Çin’in, dünya dışı hayatı aramak konusunda süratli bir halde geliştiğini söylüyorlar.
Çin, Dünya Dışı Yaşam Formlarını Bulan İlk Ülke Olabilir ! 2020

Çin, geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük radyo teleskobu olan FAST’i çalıştırmaya başladığını duyurmuştu. Devasa boyutlara sahip olan FAST sayesinde önümüzdeki dönemde uzay çalışmalarında şaşırtıcı keşiflere şahit olabiliriz.

Dünya dışı akıllı yaşam formlarını (SETI) arayan uzmanlar, FAST’le yapılacak çalışmalarda evrenle alakalı yeni bilgilere ulaşmakla beraber FAST’in dünya dışı yaşam mevzusunda da mühim bulgular sunabileceğini öne sürüyorlar. 

Dünya dışı ömür formlarının araştırılmasında şu ana kadar ABD ve Avrupa ülkeleri öncü oldular. Ancak FAST’in çalışmaya başlamasıyla beraber Çinli araştırmacılar da bu alanda iddialı bilim insanları haline geldiler. 

Çin, Dünya dışı akıllı ömür formları arayışında önder konumuna gelebilir

Dünya dışı ömür arama alanında emek harcama yürüten uzmanlar, FAST’in dünya dışı ömür formları ile iletişim kuracak ilk aygıt olabileceğini söylüyorlar. Bilim insanı Michael Michaud, FAST şeklinde projelere verilen destekle Çin’in dünya dışı ömür arayışında önder konumuna gelmesinin şaşırtıcı olmayacağını söyledi. 

Michael Michaud, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana bilimsel alanların çoğunda Amerika’lilerin ve diğer batılıların egemen bulunduğunu belirtti. Michaud, Çin’in şu anda Batı’nın bilimsel alandaki başarılarını yakalamak suretiyle olduğunu, hatta bazı alanlarda geçtiğini açıkladı. Michaud, “Çin, çeşitli bilimsel araştırma ve teknoloji geliştirme alanlarında dünyanın kabul edilen ülkesi olacak kaynaklara sahip” dedi. 


Uzmanlar, Çin’in bilimsel çalışmalar mevzusunda artan etkinliğinin dünya dışı yaşam formlarının bulunması mevzusunda da dinamiği değiştirdiğini belirtiyorlar. Bilim insanları, Çin’in bu durumunun bir ulusal gurur mevzusu edilmeyerek Amerika ve Avrupa ülkeleri ile iş donanması için kullanılması gerektiğini söylüyorlar

Dünya dışı ömür araştırma grubu olan METI’nin internasyonal başkanı Douglas Vakoch, 1960’larda Sovyetler Birliği ve Amerika arasındaki şeklinde bir uzay rekabeti idame ettirmek isteyenlerin dünya dışı ömür formlarının arayışında hayal kırıklığına uğrayacaklarını söyledi. Vakoch, bu alanda internasyonal iş donanması ile yapılacak çalışmaların büyük başarıları sunacağını da laflarına ekledi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz